czwartek, 11 lipca 2013

…to jest POZNAŃ! Dąbrowskiego 12…

… niegdyś drapacz chmur, dziś drapacz przedsiębiorczych portfeli!..

Prezentację najciekawszych skarbów architektury w Poznaniu rozpoczęliśmy od ulicy Dąbrowskiego. I na niej też pozostaniemy tym razem, a bohaterem odcinka będzie… niegdyś drapacz chmur, dziś drapacz przedsiębiorczych portfeli! :)

1919 – 1939 XX-lecie międzywojenne w Poznaniu to okres intensywnego rozwoju. Miasto przeżywało ekspansje demograficzną, przemysłową, kulturalną, jak również architektoniczną. Na taki bieg rzeczy znacząco wpłynęły powstałe w 1921 roku Targi Poznańskie.
1919 – 1939 XX-lecie międzywojenne na ulicy Dąbrowskiego to okres zabudowywania wolnych parceli. Większość powstających budynków nawiązywała do istniejącej zabudowy, prócz jednego…

1931 – na rogu ulic Dąbrowskiego i Mickiewicza powstaje zaprojektowana przez Mariana Andrzejewskiego siedziba Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych. Siedmiokondygnacyjny masyw na narożniku pierzei od początku pełnił funkcję biurową. Rozwinięte wzdłuż ulic Dąbrowskiego i Mickiewicza niższe skrzydła początkowo stanowiły część mieszkalną.
Elewacja wykończona lizenami – pionowymi występami w murze, nawiązywała do projektowanych w podobny sposób amerykańskich i niemieckich drapaczy chmur, i tak też przez ówczesnych budynek ten był postrzegany.

Czerwiec 1956 – Demonstranci wdarli się na dach i zrzucili znajdującą się tam stacje zagłuszającą zachodnie radiostacje.

2003 – budynek nadal stanowi siedzibę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.